Rady k Humidorům

Rady k Humidorům

Humidory - k čemu slouží?

Humidory jsou speciální boxy na doutníky, ve kterých je udržována stálá vlhkost vzduchu 68% - 72% při pokojové teplotě. Humidor by měl obsahovat vlhkoměr a zvlhčovač který pomáhá udržovat požadovanou vlhkost.

Humidory jsou většinou vyrobeny ze dřeva v různých povrchových úpravách. Exteriér je obvykle vyveden z tvrdého dřeva a interiér opatřen vložkou ze španělského cedru, který dokáže udržet vlhké prostředí. Vlhké doutníky potom vydrží v takovém humidoru i několik let při zachování požadované kvality. Větší humidory jsou rovněž opatřeny svislými či vodorovnými přepážkami, které pomohou majiteli rozdělit doutníky podle jednotlivých druhů.

Každý pro koho je kouření doutníků požitkem by měl dbát na jejich správné skladování a pořídit si kvalitní humidor, který může sloužit i jako pěkný doplněk do bytu či kanceláře.

1 krok - Kalibrace vlhkoměru

Prvním krokem pro úspěšné užívání humidoru je kalibrace vlhkoměru.

Nejdříve dejte do mělké misky jednu kávovou lžičku stolní soli a pokapejte kapkami vody. Kapek tolik aby byla sůl provlhlá. Poté dejte misku i s vlhkoměrem do mikrotenového sáčku. Umístěte je vedle sebe, nedávejte vlhkoměr do solené vody! Neprodyšně uzavřete sáček i se vzduchem uvnitř a nechte jej asi 6 hodin ležet.

Po šesti hodinách zkontrolujte jakou hodnotu vlhkosti vlhkoměr ukazuje. Měl by naměřit přibližně 75%. Pokud je na něm jiná hodnota je potřeba jej zkalibrovat. Některé dražší vlhkoměry mají na zadní straně kalibrační šroubek, kterým jej můžete nastavit na požadovanou hodnotu. Nastavte jej tedy na 75%. Pokud váš vlhkoměr nemá kalibrační šroubek, zapamatujte si rozdíl naměřené hodnoty oproti hodnotě 75% a tímto rozdílem odečítejte/přičítejte vždy když budete na vlhkoměru kontrolovat stav vlhkosti.

Umístění vlhkoměru

Vlhkoměr můžete uložit do humidoru na libovolné místo. Je však vhodné aby kolem něj byl volný prostor pro měření vlhkosti. Ideální je vnitřní strana víka, kde bývá obvykle i předpřipravený otvor. Některé humidoru mají vlhkoměr již pevně zabudovaný.

Zvlhčovač

Nikdy nevlhčete zvlhčovač uvnitř humidoru. Vždy jej nejdříve vyjměte a až poté zavlhčete. Pro zavlhčení použijte destilovanou vodu, případně speciální tekutinu do humidoru. Nikdy nepoužívejte vodu z kohoutku!

Přes mřížku zavlhčete savý materiál, vodu na něj nastříkejte tak aby byl vlhký a jen lehce nasáklý nikoliv mokrý a „napitý“ vodou. Pomocí suchého hadříku utřete vnější krytí zvlhčovače tak aby byl na povrchu suchý a aby při vložení do humidoru nedošlo k navlhnutí okolního cedrového dřeva. Zvlhčovač tedy nyní můžete umístit do humidoru.

Než začnete humidor používat

Humidor, který ještě nebyl použit je „vyschlý“ a proto je nutné jej před prvním uložením vašich doutníků „zavlhčit“ Tím je myšleno upravit a ustálit jeho vlhkost na požadovanou hodnotu 68-72%.

Do humidoru umístěte mělkou misku s destilovanou vodou. Nepoužívejte vodu z kohoutku! Poté do něj uložte i zavlhčený zvlhčovač a zkalibrovaný vlhkoměr. Dbejte na to aby nedošlo k přímému styku humidoru s vodou. Poté humidor uzavřete a nechte přibližně 8 hodin „vlhnout“. Poté kontrolujte v cca hodinových intervalech hodnotu vlhkosti. Až dosáhne přibližně 68-72% je humidor připraven na uložení doutníků. Nezapomeňte, že je nezbytné aby nikdy nedošlo k přímému styku vnitřku humidoru s vodou, pokud by se tak stalo ihned jej otřete a pomocí fénu postižené místo vysušte.

Péče

Snažte se o svůj humidor pečovat, vydrží vám tak dlouhá léta a doutníky v něm budou vždy perfektně připraveny ke kouření. Zde je pár typů jak o humidor správně pečovat.

  • umístěte jej na pevný, rovný podklad abyste předešli jeho poškození při případném pádu na zem
  • nikdy neumísťujte humidor na přímé slunce
  • nepokládejte na humidor žádné další předměty
  • vždy když budete chtít očistit vnitřek humidoru použijte suchý hadřík
  • používejte tekutiny do humidorů, pomáhají lépe udržet stálou vlhkost a mají protiplísňový účinek
  • občas otřete i exteriér humidoru
  • nikdy nepoužívejte na čistění humidoru saponáty, či jinou chemii. Exteriér rovněž nesmí přijít do přímého styku s vodou. Pro zavlhčování používejte pouze destilovanou vodu, nikoliv chlorovanou vodu z kohoutku
  • pro odstranění prachu a zbytků tabáku či tabákových listů z interiéru můžete použít i vysavač. Buďte ale opatrní abyste nepoškodili měkké dřevo humidoru